Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Sportowcy z mocnym wsparciem Warszawy

Sportowcy z mocnym wsparciem Warszawy

Dotacje, stypendia i nagrody to nie jedyne formy wsparcia udzielane sportowcom przez Warszawę. To także stały rozwój zaplecza i infrastrkutury sportowej w stolicy. Prowadzone są również programy upowszechniające aktywność fizyczną wśród warszawiaków.

 

 

Od 2012 roku w stolicy działa nowy system finansowania sportu młodzieżowego. Dzięki zbudowaniu przez m.st Warszawę jasnego aparatu dofinansowania, opartego na algorytmie matematycznym, wszystkie stołeczne kluby i stowarzyszenia sportowe mogą opierać swoją działalność na stabilnym filarze.

Tylko w 2015 roku dotacje m.st. Warszawy pochłonęły blisko 20 milionów złotych. Większość tej kwoty (ponad 15 milionów złotych) wydatkowana została na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Z tej formy wsparcia skorzystało aż 197 podmiotów, a w prowadzonych przez nich zajęciach uczestniczyło 24 167 uczestników. W sumie młodzi adepci sportu szkolą się w aż 45 dyscyplinach.

Dofinansowanie otrzymało również 69 imprez sportowych. Łączna kwota wsparcia to ponad 2 miliony złotych.

Wspierana jest również realizacja programów „Aktywny warszawiak”, „Senior – starszy, sprawniejszy”, „Niepełnosprawny – sprawniejszy” czy „Od zabawy do sportu”. Rokrocznie na powyższe cele wydawanych jest ponad pół miliona złotych.

W 2016 roku na różnego rodzaju dotacje do wydania planowanych jest blisko 22 milionów złotych! W 2016 roku z dofinansowań skorzysta 229 organizacji.

Wsparcia finansowego klubom oraz organizatorom wydarzeń sportowo-rekreacyjnych udzielają również dzielnice.

Warszawa liderem
Warszawa jest niekwestionowanym liderem w Ogólnopolskim Systemie Sportu Młodzieżowego. Punktowy ranking prowadzony od 2013 roku, przez Zespół Sportu Młodzieżowego, utworzony w Instytucie Sportu w Warszawie, obrazuje przewagę stolicy nad pozostałymi dużymi miastami w Polsce. Według stanu z 14 listopada 2016 r. Warszawa prowadzi w rankingu współzawodnictwa z wynikiem 10 762,85 punktów, drugi Wrocław ma 6 938,20 punktów, a trzeci Poznań 6 898,76. Co istotne stolica prowadzi również w rankingach szczegółowych – poszczególnych dyscyplin. Nie są to jednak jedynie konkurencje jednoznacznie kojarzące się z miastami takie jak koszykówka, siatkówka czy pływanie. Warszawa prowadzi również w curlingu czy… narciarstwie alpejskim – wyprzedzając Bielsko-Białą, Zakopane, Kraków i Krynicę-Zdrój.

Nagrody i stypendia sportowe
Doceniając wkład pracy i osiągnięcia warszawskich sportowców systematycznie wypłacane są Nagrody i Stypendia sportowe m.st. Warszawy. W 2016 roku beneficjentami stołecznych stypendiów zostało aż 374 zawodników. Otrzymali oni wsparcie w łącznej kwocie blisko 1,9 miliona złotych. Zawodnicy, w zależności od uzyskanych w 2015 roku rezultatów, otrzymali wsparcie w wysokości od 490 do 1000 złotych. Stypendia wypłacane są od kwietnia do grudnia.

Najzdolniejszym przyznawane są również jednorazowe Nagrody m.st. Warszawy. W 2015 roku nagrodzonych 35 sportowców – 21 zawodników oraz 13 trenerów. Łączna kwota wypłat to ponad 122 tysiące złotych.

W 2016 roku podczas Gali Warszawskich Olimpijczyków nagrody zostały wręczone reprezentantom stolicy na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpoijskich. Dziesięciu medalistów z Brazylii otrzymało łącznie 166 tysięcy złotych. Wspomnieć należy, że warszawiacy stanowili trzon polskiej reprezentacji podczas obu wydarzeń. Na igrzyska do Rio pojechało 26 zawodników i 31 trenerów (reprezentacja Polski liczyła 245 osób), a na Paraolimpiadę udało się 12 zawodników i 7 renerów (Biało-czerwonych reprezentowało podczas tego wydarzenia 96 osób).

Promocja przez sport
W 2016 roku na promocję Warszawy podczas imprez sportowych i rekreacyjnych, a także rozgrywek ligowych wydatkowanych zostało ponad 3,2 miliona złotych. Kwota ta przełożyła się na ponad 18 milionów złotych uzyskanych w tak zwanym ekwiwalencie reklamowym (AVE). Pieniądze te posłużyły promocji m.in. podczas takich imprez jak Lotto Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej, Tour de Pologne, Rajd Warszawskie Safari czy Cavaliada Tour.

Rozwój infrastruktury
Stały rozwój warszawskiego sportu nie byłby możliwy bez właściwego zaplecza infrastrukturalnego, za które odpowiada 15 jednostek dzielnicowych i dwie jednostki ogólnomiejskie.

Obecnie w stolicy funkcjonuje 68 kompleksów sportowych dostępnych zarówno dla sportowców, jak i ogółu warszawiaków. W ich skład wchodzą:

4 pływalnie odkryte;
28 pływalni krytych;
23 hale sportowe;
4 stadiony i
90 boisk sportowych.
Łącznie w latach 2007-2016 na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji wydatkowanych zostało ponad 850 mln złotych! W ostatnich latach z tych środków sfinansowana została m.in. modernizacja Ośrodka „Polonia” (ponad 48 milionów złotych), budowa basenu i sali gimnastycznej przy ul. Niegocińskiej (ponad 18,5 miliona złotych), kompleksowa przebudowa boiska sportowego przy ul. Sosnkowskiego (prawie 3 miliony złotych) czy zakup sezonowego lodowiska przed Pałacem Kultury i Nauki (blisko 900 tysięcy złotych).

Projekty europejskie
Warszawa jest uczestnikiem kilku projektów europejskich wspierających aktywność fizyczną mieszkańców. W latach 2011-2016 realizowane były m.in. projekty „Re-Play – Renforcer le droit de jouer”, „Fit for Life Europe” czy, „Europe is our Playground”. Coroczna prezentacja działań sportowych i rekreacyjnych w projektach międzynarodowych odbywa się podczas pikniku „Europa zmienia Warszawę”.

Warszawa wspiera jak może
Podczas dyskusji o stołecznym sporcie, która odbyła się w czasie XXXVII sesji Rady m.st. Warszawy (17 listopada), wielokrotnie brzmiały głosy oburzenia związane z brakiem wsparcia dla profesjonalnego sportu seniorskiego.

Brak tego wsparcia wynika jednak nie ze złej woli Urzędu m.st. Warszawy a z ograniczeń, która narzuca m.in. Ustawa o samorządzie gminnym. W świetle obowiązujących przepisów samorządy nie mają prawa finansowania zawodowych sportowców i ligowych klubów. Dlatego też nie można odnieść się wprost do zarzutów, które padły podczas dyskusji, o spadającą liczbę warszawskich reprezentantów biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich czy złej kondycji finansowej niektórych stołecznych klubów. Wspieranie zawodowych sportowców to jedno z podstawowych zadań Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Fot. R. Motyl

 


Komentarze

Podobne informacje

Śląscy policjanci kolejny raz najlepszymi siatkarzami!

Śląscy policjanci kolejny raz najlepszymi siatkarzami!

2017-06-23 00:54:02

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Policji w Piłce Siatkowej 2017. Zawody rozegrane zostały w dwóch halach sportowych na terenie Zawiercia. Spośród 13 drużyn, które stanęły do rywalizacji, najlepsza okazała się reprezentacja śląskiej policji.


Inauguracyjne posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich. W perspektywie IO za 3 lata w Tokio

Inauguracyjne posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich. W perspektywie IO za 3 lata w Tokio

2017-06-16 14:20:59

12 czerwca Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu oraz wręczył akty powołania członkom Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Letnich.


Łódź: Pobiegną dla zdrowych piersi

Łódź: Pobiegną dla zdrowych piersi

2017-06-13 08:41:55

„Bieg Kobiet – Zawsze Pier(w)si” rozpocznie się 25 czerwca o godz. 12 w parku na Zdrowiu. Bieg to pretekst. W Polsce co roku na raka piersi umiera pięć tysięcy kobiet. Kolejne 14,5 tys. zapada na tę chorobę.


Spotkanie z młodymi szermierzami w MSiT

Spotkanie z młodymi szermierzami w MSiT

2017-06-08 08:47:04

We wtorek 6 czerwca Jan Widera, Podsekretarz Stanu w MSiT spotkał się z medalistami Mistrzostw Europy Młodzieżowców, Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów, Mistrzostw Europy Juniorów i Kadetów, trenerami: Anną Medyńską-Tercjak, Krzysztofem Walką, Pawłem Kantorskim, Prezesem Polskiego Związku Szermierczego – Adamem Konopką i Dyrektorem Generalnym Związku Jackiem Słupskim.


Złoto i brąz w Mistrzostwach Europy w żeglarstwie. Klepacka, Ogar i Skrzypulec z wizytą w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Złoto i brąz w Mistrzostwach Europy w żeglarstwie. Klepacka, Ogar i Skrzypulec z wizytą w Ministerstwie Sportu i Turystyki

2017-05-31 13:49:15

We wtorek 30 maja podsekretarz stanu Jan Widera spotkał się medalistkami ME w żeglarstwie: Zofią Klepacką, Agnieszką Skrzypulec i Jolantą Ogar. W spotkaniu uczestniczyli również trenerzy: Cezary Piórczyk, Paweł Skrzecz oraz Zdzisław Staniul.


Dzień Dziecka w Parku Wodnym Koszalin

Dzień Dziecka w Parku Wodnym Koszalin

2017-05-30 07:51:30

Misją koszalińskiego aquaparku jest propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, bezpiecznego zachowania się w wodzie. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę a tej w naszym Parku Wodnym Koszalin nie brakuje. Mogli się o tym przekonać uczestnicy majówkowego weekendu, którzy ten czas spędzili na zabawie i warsztatach edukacyjnych.


Warszawa: Upalny dzień spędź na basenie

Warszawa: Upalny dzień spędź na basenie

2017-05-29 18:52:44

Temperatury niemal letnie, więc najwyższy czas na odkryte pływalnie. Ich otwarcie zaplanowano już na sobotę, 3 czerwca. Na relaks w wodzie zaprasza także blisko trzydzieści krytych basenów. Trzeba jednak pamiętać, że lato to czas przeprowadzania na nich prac technologicznych.


Najważniejsze mecze jeszcze przed Polkami

Najważniejsze mecze jeszcze przed Polkami

2017-05-27 09:14:59

Od trzech dni w stolicy trwa Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata Kobiet 2018. Biało-czerwone są już po trzech zwycięskich potyczkach z Cyprem, Islandią i Słowacją. Warszawa jest Miastem Gospodarzem zawodów.


Reprezentanci Polski o roli mamy. Dzięki moim rodzicom jestem tu, gdzie jestem!

Reprezentanci Polski o roli mamy. Dzięki moim rodzicom jestem tu, gdzie jestem!

2017-05-25 12:22:20

Mogłoby się wydawać, że główną rolę w kształtowaniu piłkarskiej kariery odgrywają ojcowie. To oni częściej interesują się sportem, widzą w swoich dzieciach odbicie własnych, piłkarskich ambicji. Pamiętajmy jednak, że za plecami młodych piłkarzy i piłkarek, na równi z tatusiami, są też matki.


Blisko pół miliarda na infrastrukturę sportową w 2017 roku!

Blisko pół miliarda na infrastrukturę sportową w 2017 roku!

2017-05-24 13:09:29

- To jest przykład tego, że wspólnie można zrobić bardzo wiele, nawet w tak małych miejscowościach i społecznościach – powiedziała premier Beata Szydło podczas sobotniej uroczystości otwarcia wielofunkcyjnego boiska sportowego w jej rodzinnej miejscowości Przecieszyn.