Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Premier Beata Szydło: Ważne, by pomagać mądrze tym, którzy tego potrzebują

Premier Beata Szydło: Ważne, by pomagać mądrze tym, którzy tego potrzebują

Wasza praca jest przykładem na to, że bez względu na wszystko najważniejszy jest człowiek – zwróciła się do pracowników socjalnych premier Beata Szydło. W poniedziałek, podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, szefowa rządu podkreślała ich rolę w realizacji rządowych projektów m.in. programu Rodzina 500+.

 

 

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej przyznane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku.

Pracownik socjalny to zawód który wymaga serca
To bez wątpienia misja i służba. Wykonujecie bardzo trudny zawód, wymagający empatii i wrażliwości społecznej. Tego, by widzieć w codziennej urzędniczej pracy przede wszystkim człowieka i umieć ocenić, w jakim kierunku rozwija się sytuacja rodzinna – mówiła szefowa rządu. Zdaniem premier Beaty Szydło, jest to praca, wymagająca serca i podejmowania decyzji, które łączą się z cierpieniem dzieci, osób starszych, kobiet czy innych osób potrzebujących pomocy.

Pomoc musi być mądra, musi trafiać do środowisk, które tego potrzebują – stwierdziła premier Szydło i dodała, że pomoc powinna być różnicowana. Podkreślała, że ludzie potrzebują różnego rodzaju wsparcia – finansowego, psychologicznego, a czasami także rozmowy. Państwo codziennie musicie z jednej strony okazywać ludziom serce, a z drugiej strony stać na straży przepisów. Musicie ważyć, wybierać, ale przede wszystkim pomagać ludziom. To wasze wielkie dzieło, które wykonujecie każdego dnia – stwierdziła.

Do tego zawodu mam stosunek emocjonalny i rodzinny, bo moja mama była pracownikiem socjalnym w Ośrodku Pomocy Społecznej – poinformowała premier Beata Szydło. Również jako samorządowiec, szefowa rządu często miała do czynienia z kwestiami społecznymi i socjalnymi.

Nie ma takich słów i nagród, które wynagrodziłyby taką misję. Ale w sposób symboliczny dziękujemy wam dzisiaj i pogratulujemy waszej pracy. To wielka rzecz którą Państwo robicie dla innych. Wasza praca to przykład na to, że bez względu na to co się dzieje, najważniejszy jest człowiek, i ten drugi człowiek, który udziela pomocy – mówiła premier. Ponadto, szefowa rządu podziękowała minister Elżbiecie Rafalskiej za jej pracę w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Dzięki między innymi jej staraniom pro-rodzinne projekty rządowe są sprawnie realizowane.

 

Rodzina priorytetem rządu
Dziękuję również za rok naszej wspólnej pracy, za to w jaki sposób wprowadziliście państwo i czuwacie nad programem Rodzina 500+, bo wiem, że w większości gmin, samorządów to właśnie Ośrodki Pomocy Społecznej są tymi kluczowymi elementami przy wprowadzania programu – mówiła premier Beata Szydło. W ośrodkach pomocy społeczne realizowane są wypłaty z programu, a także sprawdzane są środowiska, do których trafia wsparcie. To jest ogromna praca – dodała. Jak podkreślała, program jest wzorcowo realizowany, co jest również sukcesem pracowników socjalnych.

My na każdym kroku powtarzamy, że rodzina jest dla nas priorytetem. Za tym słowami idą czyny – Rodzina 500+, podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej (minimum 12 zł/godz.), podniesienie najniższej emerytury do 1 tys. zł itp. – powiedziała szefowa rządu. Dodała, że te działania „miały przede wszystkim dać poczucie godności polskim rodzinom”. Jak podkreślała Beata Szydło, to wsparcie trafia do rodzin, które dotychczas były na marginesie i do tej pory mogły funkcjonować głównie dzięki Ośrodkom Pomocy Społecznej.

Oprócz godności, chcieliśmy dać rodzinom stabilizację – mówiła Prezes Rady Ministrów. Aby rodziny mogły spokojnie planować swoją przyszłość, zdaniem premier, niezbędny jest rozwój Polski. Programy gospodarcze, które są i będą realizowane, mają w tym pomóc.

 

Fot. P. Tracz / KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Ukraińcy przyjadą bez wiz do krajów Unii, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii

Ukraińcy przyjadą bez wiz do krajów Unii, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii

2017-05-25 13:01:52

W czerwcu niemal cała Unia Europejska otworzy się na obywateli Ukrainy. 17 maja br. Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, podpisali w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju. Kończąc tym samym etap znoszenia ograniczeń w ruchu bezwizowym.


Rada UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu w Brukseli – posiedzenie z udziałem wiceminister edukacji

Rada UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu w Brukseli – posiedzenie z udziałem wiceminister edukacji

2017-05-24 12:05:01

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej reprezentowała Polskę podczas posiedzenia Rady UE ds. edukacji, młodzieży, kultury i sportu, które odbyło się w poniedziałek, 22 maja br., w Brukseli.


[VIDEO] Premier Beata Szydło: Rząd realizuje inwestycje służące lokalnym społecznościom

[VIDEO] Premier Beata Szydło: Rząd realizuje inwestycje służące lokalnym społecznościom

2017-05-22 07:12:51

To jest przykład tego, że wspólnie można zrobić bardzo wiele, nawet w tak małych miejscowościach i społecznościach – powiedziała premier Beata Szydło podczas sobotniej uroczystości otwarcia wielofunkcyjnego boiska sportowego w jej rodzinnej miejscowości Przecieszyn.


Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Niemiec

Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Niemiec

2017-05-20 15:53:26

Premier Beata Szydło spotkała się 19 maja z Frankiem-Walterem Steinmeierem, prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Piątkowa wizyta niemieckiego polityka w Polsce była jego pierwszą od czasu zaprzysiężenia na prezydenta, co miało miejsce 22 marca.


[VIDEO] Premier Beata Szydło: rząd przyjął projekty ustaw o komornikach. Mają zabezpieczyć dłużników przed nadużyciami

[VIDEO] Premier Beata Szydło: rząd przyjął projekty ustaw o komornikach. Mają zabezpieczyć dłużników przed nadużyciami

2017-05-17 13:14:32

- Rada Ministrów przyjęła dwa ważne projekty ustaw o komornikach, które są kolejnym wypełnieniem zobowiązań podjętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.


Premier Beata Szydło: Duże zainteresowanie współpracą z Polską

Premier Beata Szydło: Duże zainteresowanie współpracą z Polską

2017-05-15 20:40:37

Zakończyło się bardzo ważne wydarzenie o charakterze gospodarczym i międzynarodowym – Forum Pasa i Szlaku. Jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno jeżeli chodzi o inwestycje, jak i wymianę handlową – powiedziała premier Beata Szydło podsumowując wizytę w Chinach.


Bliżej do Paryża – artykuł ministra Witolda Waszczykowskiego

Bliżej do Paryża – artykuł ministra Witolda Waszczykowskiego

2017-05-14 19:49:56

– Polskę i Francję łączą zarówno wielowiekowe, tradycyjnie bliskie relacje, szacunek dla tych samych, uniwersalnych wartości, jak i podobna wrażliwość obu społeczeństw. Nasza współpraca wielokrotnie dowiodła już w historii swojego znaczenia i efektywności – pisze w dzienniku Rzeczpospolita szef polskiej dyplomacji.


Andrzej Duda gratuluje Prezydentowi-elektowi Republiki Francuskiej

Andrzej Duda gratuluje Prezydentowi-elektowi Republiki Francuskiej

2017-05-08 15:49:54

Depesza gratulacyjna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy do Prezydenta-elekta Republiki Francuskiej Pana Emmanuela Macrona z okazji zwycięstwa w wyborach prezydenckich 7 maja 2017 r.  


Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Premier Beaty Szydło

Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Premier Beaty Szydło

2017-05-08 06:30:40

W sobotę, w Warszawie na Placu Piłsudskiego odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską. Poza szefową rządu w uroczystościach uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda oraz szef MSWiA Mariusz  Błaszczak.


Premier Beata Szydło do strażaków: Dziękujemy za to, że zawsze można na was liczyć

Premier Beata Szydło do strażaków: Dziękujemy za to, że zawsze można na was liczyć

2017-05-06 09:02:16

Dziękujemy wam za to, że jesteście. Za waszą pomoc i za to, że zawsze można na was liczyć – powiedziała premier Beata Szydło na czwartkowych obchodach Dnia Strażaka w Skidziniu. Jak podkreśliła szefowa rządu, 4 maja, dzień św. Floriana, jest szczególny, bo jest świętem szczególnych ludzi – tych, którzy zawsze są gotowi nieść pomoc innym i nieustannie są na służbie.