Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Premier Beata Szydło: Ważne, by pomagać mądrze tym, którzy tego potrzebują

Premier Beata Szydło: Ważne, by pomagać mądrze tym, którzy tego potrzebują

Wasza praca jest przykładem na to, że bez względu na wszystko najważniejszy jest człowiek – zwróciła się do pracowników socjalnych premier Beata Szydło. W poniedziałek, podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, szefowa rządu podkreślała ich rolę w realizacji rządowych projektów m.in. programu Rodzina 500+.

 

 

W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej przyznane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku.

Pracownik socjalny to zawód który wymaga serca
To bez wątpienia misja i służba. Wykonujecie bardzo trudny zawód, wymagający empatii i wrażliwości społecznej. Tego, by widzieć w codziennej urzędniczej pracy przede wszystkim człowieka i umieć ocenić, w jakim kierunku rozwija się sytuacja rodzinna – mówiła szefowa rządu. Zdaniem premier Beaty Szydło, jest to praca, wymagająca serca i podejmowania decyzji, które łączą się z cierpieniem dzieci, osób starszych, kobiet czy innych osób potrzebujących pomocy.

Pomoc musi być mądra, musi trafiać do środowisk, które tego potrzebują – stwierdziła premier Szydło i dodała, że pomoc powinna być różnicowana. Podkreślała, że ludzie potrzebują różnego rodzaju wsparcia – finansowego, psychologicznego, a czasami także rozmowy. Państwo codziennie musicie z jednej strony okazywać ludziom serce, a z drugiej strony stać na straży przepisów. Musicie ważyć, wybierać, ale przede wszystkim pomagać ludziom. To wasze wielkie dzieło, które wykonujecie każdego dnia – stwierdziła.

Do tego zawodu mam stosunek emocjonalny i rodzinny, bo moja mama była pracownikiem socjalnym w Ośrodku Pomocy Społecznej – poinformowała premier Beata Szydło. Również jako samorządowiec, szefowa rządu często miała do czynienia z kwestiami społecznymi i socjalnymi.

Nie ma takich słów i nagród, które wynagrodziłyby taką misję. Ale w sposób symboliczny dziękujemy wam dzisiaj i pogratulujemy waszej pracy. To wielka rzecz którą Państwo robicie dla innych. Wasza praca to przykład na to, że bez względu na to co się dzieje, najważniejszy jest człowiek, i ten drugi człowiek, który udziela pomocy – mówiła premier. Ponadto, szefowa rządu podziękowała minister Elżbiecie Rafalskiej za jej pracę w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Dzięki między innymi jej staraniom pro-rodzinne projekty rządowe są sprawnie realizowane.

 

Rodzina priorytetem rządu
Dziękuję również za rok naszej wspólnej pracy, za to w jaki sposób wprowadziliście państwo i czuwacie nad programem Rodzina 500+, bo wiem, że w większości gmin, samorządów to właśnie Ośrodki Pomocy Społecznej są tymi kluczowymi elementami przy wprowadzania programu – mówiła premier Beata Szydło. W ośrodkach pomocy społeczne realizowane są wypłaty z programu, a także sprawdzane są środowiska, do których trafia wsparcie. To jest ogromna praca – dodała. Jak podkreślała, program jest wzorcowo realizowany, co jest również sukcesem pracowników socjalnych.

My na każdym kroku powtarzamy, że rodzina jest dla nas priorytetem. Za tym słowami idą czyny – Rodzina 500+, podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej (minimum 12 zł/godz.), podniesienie najniższej emerytury do 1 tys. zł itp. – powiedziała szefowa rządu. Dodała, że te działania „miały przede wszystkim dać poczucie godności polskim rodzinom”. Jak podkreślała Beata Szydło, to wsparcie trafia do rodzin, które dotychczas były na marginesie i do tej pory mogły funkcjonować głównie dzięki Ośrodkom Pomocy Społecznej.

Oprócz godności, chcieliśmy dać rodzinom stabilizację – mówiła Prezes Rady Ministrów. Aby rodziny mogły spokojnie planować swoją przyszłość, zdaniem premier, niezbędny jest rozwój Polski. Programy gospodarcze, które są i będą realizowane, mają w tym pomóc.

 

Fot. P. Tracz / KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Apel prezydentów największych polskich miast

Apel prezydentów największych polskich miast

2017-03-27 08:52:00

Prezydenci największych polskich miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, apelują do władz Rzeczypospolitej o zaprzestanie wybiórczego i chaotycznego wprowadzania zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym.


Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej

2017-03-23 21:23:37

Ponad dwie i pół godziny trwało robocze spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także minister Konrad Szymański i prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Rząd przyjął stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

Rząd przyjął stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

2017-03-22 12:22:48

Rząd przyjął stanowisko ws. obywatelskiego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. Jest za, ale rekomenduje dalsze prace nad dokumentem.


Łódź: W obronie praw zwierząt

Łódź: W obronie praw zwierząt

2017-03-20 08:38:16

Radne Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Monika Malinowska-Olszowy oraz wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela domagają się większej ochrony zwierząt i surowszych kar dla osób znęcających się nad zwierzętami.


Inauguracja 2. edycji rządowego programu „KLUB” z udziałem premier Beaty Szydło

Inauguracja 2. edycji rządowego programu „KLUB” z udziałem premier Beaty Szydło

2017-03-17 19:01:50

Chcemy, by sportowe pasje i zapał młodych ludzi się spełniały, dlatego realizujemy program KLUB. Wiele osób, które zaczyna trenować w klubach w małych miejscowościach, później wraca z wielkich imprez z medalami – premier Beata Szydło zainaugurowała 2. edycję programu KLUB. To pierwsza w historii rządowa inicjatywa wspierająca sport dzieci i młodzieży w małych ośrodkach w całej Polsce.


Premier Beata Szydło do repatriantów w Pułtusku: Wasz powrót do Polski był naszym zobowiązaniem moralnym

Premier Beata Szydło do repatriantów w Pułtusku: Wasz powrót do Polski był naszym zobowiązaniem moralnym

2017-03-16 15:36:42

"Przez wiele lat nasi poprzednicy nie zrobili nic, byście mogli wrócić do domu. Okazuje się, że wystarczy dobra wola, determinacja, konsekwencje i wielkie serce. Ustawa repatriacyjna to wasz bilet do Polski" – premier Beata Szydło zwróciła się do repatriantów, z którymi spotkała się w środę w Domu Polonii w Pułtusku.


Premier Beata Szydło: szybszy rozwój gospodarczy wśród głównych planów rządu

Premier Beata Szydło: szybszy rozwój gospodarczy wśród głównych planów rządu

2017-03-14 19:15:50

Plan gospodarczy rządu na ten rok składa się z trzech podstawowych celów: szybszy rozwój gospodarczy, stabilizacja finansów publicznych i poprawa sytuacji ekonomicznej Polaków - przekonywała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu


Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru w Brukselii na Przewodniczącego Rady Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru w Brukselii na Przewodniczącego Rady Europejskiej

2017-03-11 08:15:06

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wystosował list gratulacyjny do Donalda Tuska. Z jego wyborem na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej głosowało 27 krajów Unii Europejskiej.


Polki zasługują na dużo więcej - Małgorzata Kidawa-Błońska

Polki zasługują na dużo więcej - Małgorzata Kidawa-Błońska

2017-03-10 20:03:30

Dziś lepiej wiemy, czego zabrakło w polityce prorodzinnej wdrażanej przez Platformę Obywatelską przez osiem lat jej rządów. Wyciągamy z tego wnioski, pisząc nowy program.


Beata Szydło: Deklaracja rzymska musi być zaakceptowana przez wszystkie państwa UE

Beata Szydło: Deklaracja rzymska musi być zaakceptowana przez wszystkie państwa UE

2017-03-10 20:01:10

Zbliżający się szczyt w Rzymie oraz projekt deklaracji o przyszłości Unii Europejskiej – to kolejne tematy omawiane w Brukseli przez przywódców państw członkowskich. Premier Szydło podkreśliła, że dokument powinien być poprzedzony głęboką refleksją nad funkcjonowaniem Unii i wynikiem porozumienia wszystkich krajów członkowskich.