Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

Mimo spowolnienia tempa wzrostu PKB w III kwartale tendencje w polskiej gospodarce pozostają pozytywne, zwłaszcza na rynku pracy – uspokaja Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Niższy niż oczekiwany wzrost na poziomie 2,5 proc. to wynik osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym.

Kiedy środki unijne zaczną płynąć do gospodarki, tempo rozwoju ponownie przyspieszy do ponad 3 proc. – prognozuje. Ożywieniu sprzyjać ma także rosnąca konsumpcja.

– Spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kwartale było oczekiwane. Druga połowa tego roku przynosi słabszy wzrost ze względu na przejściowe osłabienie aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym. Mocno spadają inwestycje samorządowe, co wiąże się z przerwą w wykorzystaniu środków unijnych. Napływ funduszy z perspektywy do 2020 roku następuje stopniowo i dopiero w ciągu kilku najbliższych kwartałów zobaczymy szybszy wzrost inwestycji publicznych, głównie samorządowych – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Jak wynika z danych GUS, w III kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym. To najsłabsze tempo w ciągu ostatnich trzech lat. W ujęciu kwartalnym wzrost PKB wyniósł 0,2 proc. W obu przypadkach wyniki są gorsze niż oczekiwania ekonomistów.

– Warto podkreślić, że tempo wzrostu nadal pozostaje na bardzo solidnym poziomie. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej – mówi Bujak. – Potencjalny wzrost dla polskiej gospodarki jest szacowany w przedziale 2,5–3 proc. Wynik z III kwartału jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę tak znaczny spadek inwestycji publicznych.

Według prognoz rządowych w całym roku PKB wzrośnie o 3,4 proc. Resort finansów podtrzymuje dotychczasowe założenia budżetowe. Nieco gorzej potencjał polskiej gospodarki oceniają zagraniczne instytucje. Komisja Europejska po ostatniej rewizji prognozuje wzrost na poziomie 3,1 proc., a nie jak wcześniej – 3,7 proc. Z kolei OECD i EBOiR oczekują 3 proc. wzrostu PKB.

– Kiedy trend spadkowy w inwestycjach publicznych się odwróci, w trakcie przyszłego roku możemy oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego ponownie powyżej 3 proc. O tym, że tendencje w polskiej gospodarce nadal są pozytywne, świadczy m.in. zachowanie rynku pracy w III kwartale – mówi Piotr Bujak.

Zgodnie z danymi resortu pracy w październiku bezrobocie spadło do 8,2 proc. To najniższy poziom dla tego miesiąca od 1991 roku. Rok temu stopa bezrobocia była o 1,4 pkt proc. wyższa. Liczba bezrobotnych na koniec ubiegłego miesiąca wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do września spadła o 1,1 proc. Spadki odnotowano w 14 województwach. GUS podał, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a przeciętne wynagrodzenie było większe o 3,9 proc.

– Rynek pracy zaskakiwał pozytywnie, wzrost zatrudnienia był bardzo wysoki, wyższy od prognoz ekonomistów, a stopa bezrobocia spadła do najniższego od 25 lat poziomu. To pokazuje, że w kolejnych kwartałach możemy liczyć na utrzymanie, a nawet przyspieszenie wzrostu konsumpcji, co również będzie się przyczyniać do ponownego przyspieszenia wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. w trakcie 2017 roku – prognozuje Piotr Bujak.

Taki scenariusz powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki sektora bankowego, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie wznowi obniżek stóp procentowych.

– Polski rynek akcji będzie się zachowywał głównie w rytm zmian na głównych rynkach akcji na świecie. Jednak przyspieszenie wzrostu gospodarczego oczekiwane w trakcie przyszłego roku powinno pomagać polskiej giełdzie zachowywać się w relatywnie pozytywny sposób. Mogą na tym zyskiwać przede wszystkim małe i średnie spółki – mówi główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

- newseria.pl, fot. Colleen Lane
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] 100 tys. zł mogą uzyskać rolnicy rozpoczynający pozarolniczą działalność gospodarczą na wsi. Pozostały 3 tygodnie na złożenie wniosku

[VIDEO] 100 tys. zł mogą uzyskać rolnicy rozpoczynający pozarolniczą działalność gospodarczą na wsi. Pozostały 3 tygodnie na złożenie wniosku

2017-03-22 11:56:29

Do 11 kwietnia można składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi. Rolnicy mogą się ubiegać o 100 tys. zł wsparcia. Dofinansowanie będzie przyznawane na podstawie oceny biznesplanu, który powinien być zrealizowany maksymalnie w ciągu trzech lat. Premiowane będą projekty osób młodych (poniżej 40 roku życia) oraz projekty innowacyjne.


Szczecin: Nowy Ekoport już w wakacje

Szczecin: Nowy Ekoport już w wakacje

2017-03-21 07:26:30

Zbliża się lato, a co za tym idzie otwarcie najnowocześniejszego Ekoportu w Szczecinie. Powstaje przy ulicy Harcerzy. W części budynków niebawem wystartują prace wykończeniowe.


Minister Tchórzewski: Zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea to ważna decyzja dla bezpieczeństwa Polski

Minister Tchórzewski: Zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea to ważna decyzja dla bezpieczeństwa Polski

2017-03-16 13:46:34

–Ta transakcja wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i gwarantuje pewność dostaw do odbiorców końcowych. Potrzebujemy takich inwestycji – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii podczas konferencji prasowej Grupy Enea 15 marca 2017 r. w Warszawie. Wspólnie z ministrem na pytania dziennikarzy odpowiadali prezes Enei Mirosław Kowalik i wiceprezes spółki Mikołaj Franzkowiak.


Warszawa: Chmielna 70 wróciła do zasobów miasta

Warszawa: Chmielna 70 wróciła do zasobów miasta

2017-03-10 20:09:27

Miasto skutecznie rozwiązało umowę i odebrało nieruchomość przy ul. Chmielnej. W piątek, 10 marca, poinformował o tym Witold Pahl, zastępca prezydent m.st. Warszawy.


Lista restauracji biorących udział w „Goût de France 2017

Lista restauracji biorących udział w „Goût de France 2017"

2017-03-10 10:21:22

8 marca br. francuski Minister Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego Jean-Marc Ayrault oficjalnie ogłosił listę restauracji biorących udział w trzeciej edycji wydarzenia „Goût de France/Good France” (Smak Francji) – francuskich kolacji serwowanych tego samego dnia, tj. 21 marca 2017 r. w lokalach gastronomicznych na całym świecie.


Wicegubernator regionu Lombardii Fabrizio Sala z wizytą w Ambasadzie RP w Rzymie

Wicegubernator regionu Lombardii Fabrizio Sala z wizytą w Ambasadzie RP w Rzymie

2017-03-09 15:29:42

Ambasador Tomasz Orłowski spotkał się z wicegubernatorem regionu Lombardii w siedzibie polskiej placówki dyplomatycznej w Rzymie. Współpraca Polski z regionem Lombardii w zakresie reindustrializacji , badań i rozwoju oraz wzornictwa to główny temat przeprowadzonych rozmów.


Spotkanie Prezydenta z Prezesem NBP w sprawie kredytów odnoszonych do walut obcych

Spotkanie Prezydenta z Prezesem NBP w sprawie kredytów odnoszonych do walut obcych

2017-03-08 01:20:23

Prezydent Andrzej Duda wraz z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pawłem Muchą spotkali się z Prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz Przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej, prof. Adamem Glapińskim.


Warszawa atrakcyjnym miejscem dla inwestycji

Warszawa atrakcyjnym miejscem dla inwestycji

2017-03-07 20:54:33

Warszawa we współpracy z ośmioma polskimi miastami, przy wsparciu agencji rynku nieruchomości, stworzyła raport dla przyszłych inwestorów. „Poland your place to invest 2017” to anglojęzyczna publikacja, która powstała z inicjatywy stołecznego ratusza.


Analiza BIK: Portret kredytowy współczesnej Polki

Analiza BIK: Portret kredytowy współczesnej Polki

2017-03-03 18:17:57

Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, 41 proc. łącznej kwoty do spłaty spośród wszystkich kobiet posiadają panie w wieku 35–44 lat. Jest to kwota 112 mld zł. Łącznie wszystkie panie mają do spłaty 271,58 mld zł, na co składają się wszystkie rodzaje produktów kredytowych, jednak dominują kredyty gotówkowe (47 proc.). Choć kobiety są mniej ukredytowione* niż mężczyźni (47 proc. kobiet ma czynny kredyt w stosunku do 50 proc. mężczyzn), to właśnie panie - bez względu na wiek, charakteryzują się większą skłonnością do terminowego regulowania swoich zobowiązań kredytowych.


O rozwoji gospodarki Ambasador RP Tomasz Orłowski z burmistrzem Turynu

O rozwoji gospodarki Ambasador RP Tomasz Orłowski z burmistrzem Turynu

2017-03-02 08:32:34

Rozwój współpracy i umocnienie więzi gospodarczych i instytucjonalnych pomiędzy Polską a Turynem to główny temat rozmów podczas spotkań ambasadora Tomasza Orłowskiego z burmistrzem Turynu Chiarą Appendino oraz z przedstawicielami biznesu i świata gospodarczego stolicy Piemontu.