Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

Mimo spowolnienia tempa wzrostu PKB w III kwartale tendencje w polskiej gospodarce pozostają pozytywne, zwłaszcza na rynku pracy – uspokaja Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Niższy niż oczekiwany wzrost na poziomie 2,5 proc. to wynik osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym.

Kiedy środki unijne zaczną płynąć do gospodarki, tempo rozwoju ponownie przyspieszy do ponad 3 proc. – prognozuje. Ożywieniu sprzyjać ma także rosnąca konsumpcja.

– Spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kwartale było oczekiwane. Druga połowa tego roku przynosi słabszy wzrost ze względu na przejściowe osłabienie aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym. Mocno spadają inwestycje samorządowe, co wiąże się z przerwą w wykorzystaniu środków unijnych. Napływ funduszy z perspektywy do 2020 roku następuje stopniowo i dopiero w ciągu kilku najbliższych kwartałów zobaczymy szybszy wzrost inwestycji publicznych, głównie samorządowych – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Jak wynika z danych GUS, w III kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym. To najsłabsze tempo w ciągu ostatnich trzech lat. W ujęciu kwartalnym wzrost PKB wyniósł 0,2 proc. W obu przypadkach wyniki są gorsze niż oczekiwania ekonomistów.

– Warto podkreślić, że tempo wzrostu nadal pozostaje na bardzo solidnym poziomie. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej – mówi Bujak. – Potencjalny wzrost dla polskiej gospodarki jest szacowany w przedziale 2,5–3 proc. Wynik z III kwartału jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę tak znaczny spadek inwestycji publicznych.

Według prognoz rządowych w całym roku PKB wzrośnie o 3,4 proc. Resort finansów podtrzymuje dotychczasowe założenia budżetowe. Nieco gorzej potencjał polskiej gospodarki oceniają zagraniczne instytucje. Komisja Europejska po ostatniej rewizji prognozuje wzrost na poziomie 3,1 proc., a nie jak wcześniej – 3,7 proc. Z kolei OECD i EBOiR oczekują 3 proc. wzrostu PKB.

– Kiedy trend spadkowy w inwestycjach publicznych się odwróci, w trakcie przyszłego roku możemy oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego ponownie powyżej 3 proc. O tym, że tendencje w polskiej gospodarce nadal są pozytywne, świadczy m.in. zachowanie rynku pracy w III kwartale – mówi Piotr Bujak.

Zgodnie z danymi resortu pracy w październiku bezrobocie spadło do 8,2 proc. To najniższy poziom dla tego miesiąca od 1991 roku. Rok temu stopa bezrobocia była o 1,4 pkt proc. wyższa. Liczba bezrobotnych na koniec ubiegłego miesiąca wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do września spadła o 1,1 proc. Spadki odnotowano w 14 województwach. GUS podał, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a przeciętne wynagrodzenie było większe o 3,9 proc.

– Rynek pracy zaskakiwał pozytywnie, wzrost zatrudnienia był bardzo wysoki, wyższy od prognoz ekonomistów, a stopa bezrobocia spadła do najniższego od 25 lat poziomu. To pokazuje, że w kolejnych kwartałach możemy liczyć na utrzymanie, a nawet przyspieszenie wzrostu konsumpcji, co również będzie się przyczyniać do ponownego przyspieszenia wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. w trakcie 2017 roku – prognozuje Piotr Bujak.

Taki scenariusz powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki sektora bankowego, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie wznowi obniżek stóp procentowych.

– Polski rynek akcji będzie się zachowywał głównie w rytm zmian na głównych rynkach akcji na świecie. Jednak przyspieszenie wzrostu gospodarczego oczekiwane w trakcie przyszłego roku powinno pomagać polskiej giełdzie zachowywać się w relatywnie pozytywny sposób. Mogą na tym zyskiwać przede wszystkim małe i średnie spółki – mówi główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

- newseria.pl, fot. Colleen Lane
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

O szybkim rozwoju gospodarczym szef polskiej dyplomacji z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej

O szybkim rozwoju gospodarczym szef polskiej dyplomacji z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej

2017-02-23 13:50:19

– Zależy nam, aby region Europy Środkowej był coraz mocniejszy, by pod względem rozwoju dorównywał Europie Zachodniej. Dlatego liczymy na współpracę z Czechami w rozwijaniu takich inicjatyw jak Trójmorze – mówił podczas spotkania minister Witold Waszczykowski.


Sztokholm: Prezentacja kandydatury Łodzi do organizacji EXPO2022

Sztokholm: Prezentacja kandydatury Łodzi do organizacji EXPO2022

2017-02-18 11:27:50

Ambasador przedstawił szwedzkim gościom propozycję Łodzi do organizacji światowej wystawy EXPO w 2022 roku.


Warszawa: 100 nowych miejskich autobusów

Warszawa: 100 nowych miejskich autobusów

2017-02-17 19:01:54

Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczęły procedurę przetargową zakupu 90 nowych autobusów. Razem z wcześniej zakontraktowanymi pojazdami, miejska spółka wzbogaci się w tym roku w sumie o 100 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów.


[VIDEO] Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje. 1 marca rozpocznie się nabór wniosków w konkursie szybkiej ścieżki

[VIDEO] Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje. 1 marca rozpocznie się nabór wniosków w konkursie szybkiej ścieżki

2017-02-16 13:49:57

W tegorocznych konkursach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do firm może trafić 2,5 mld zł. To pieniądze, które mają wesprzeć badania przemysłowe i rozwojowe.


Wsparcie dla zachodniopomorskich sołectw

Wsparcie dla zachodniopomorskich sołectw

2017-02-14 08:06:38

Pół miliona przeznaczy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego dla sołectw działających na obszarach wiejskich Pomorza Zachodniego. Aktualną sytuację sołtysów oraz szczegóły konkursu „Granty sołeckie 2017” przedstawił marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa, a także reprezentanci sołectw.


Warszawa: Program Mieszkania 2030. Start inkubatora

Warszawa: Program Mieszkania 2030. Start inkubatora

2017-02-13 08:12:26

Zapraszamy do udziału w projekcie Inkubator Mieszkania2030 pt. „Miasto zwarte: jak zagęszczać miasto i zachować wysoką jakość życia?”. Jest to specjalny proces projektowy, organizowany na zlecenie m.st. Warszawy.


BIK prognozuje rok 2017 w kredytach

BIK prognozuje rok 2017 w kredytach

2017-02-09 12:16:01

BIK publikuje prognozy dotyczące rynku kredytowego dla gospodarstw domowych w 2017 r.: stabilizacja wartości udzielanych kredytów na rynku kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym, niewielki wzrost udziału sektora pożyczkowego w segmencie niskokwotowego finansowania (do 4 tys. zł), trudne do utrzymania wyniki sprzedaży z 2016 r. odnośnie poziomu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych oraz wzrost dostępnych limitów na kartach kredytowych.


Minister Andrzej Adamczyk otworzył Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

Minister Andrzej Adamczyk otworzył Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2017

2017-02-08 11:20:57

- Decyzja o przygotowaniu projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który jest już  po konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom samorządów – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 7 lutego 2017 r. podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury w Poznaniu.


Warszawa: Przetarg na niskopodłogowe tramwaje

Warszawa: Przetarg na niskopodłogowe tramwaje

2017-02-06 07:25:59

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zakup tramwajów jedno i dwukierunkowych, niskopodłogowych. Zamówienie obejmuje 213 tramwajów, w tym 123 pojazdów w zamówieniu podstawowym oraz 90 w ramach opcji. Szacunkowa wartość zamówienia to blisko 1,9 mld zł netto (ponad 2,3 mld zł brutto).


Beata Szydło: Nowoczesna elektrociepłownia w Gorzowie to przykład, jak będziemy zmieniać polską gospodarkę

Beata Szydło: Nowoczesna elektrociepłownia w Gorzowie to przykład, jak będziemy zmieniać polską gospodarkę

2017-02-03 18:37:22

Gospodarka ma być oparta o nowoczesne technologie w powiązaniu z bezpieczeństwem energetycznym – premier Beata Szydło na czwartkowym otwarciu nowego bloku gazowo–parowego w Elektrociepłowni Gorzów przedstawiła filozofię strategii gospodarczej rządu.