Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

PKO BP: Spowolnienie gospodarcze jest chwilowe. Ożywienie w inwestycjach w 2017 roku przyspieszy tempo wzrostu PKB do ponad 3 proc.

Mimo spowolnienia tempa wzrostu PKB w III kwartale tendencje w polskiej gospodarce pozostają pozytywne, zwłaszcza na rynku pracy – uspokaja Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. Niższy niż oczekiwany wzrost na poziomie 2,5 proc. to wynik osłabienia aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym.

Kiedy środki unijne zaczną płynąć do gospodarki, tempo rozwoju ponownie przyspieszy do ponad 3 proc. – prognozuje. Ożywieniu sprzyjać ma także rosnąca konsumpcja.

– Spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kwartale było oczekiwane. Druga połowa tego roku przynosi słabszy wzrost ze względu na przejściowe osłabienie aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym. Mocno spadają inwestycje samorządowe, co wiąże się z przerwą w wykorzystaniu środków unijnych. Napływ funduszy z perspektywy do 2020 roku następuje stopniowo i dopiero w ciągu kilku najbliższych kwartałów zobaczymy szybszy wzrost inwestycji publicznych, głównie samorządowych – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

Jak wynika z danych GUS, w III kwartale polska gospodarka urosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym. To najsłabsze tempo w ciągu ostatnich trzech lat. W ujęciu kwartalnym wzrost PKB wyniósł 0,2 proc. W obu przypadkach wyniki są gorsze niż oczekiwania ekonomistów.

– Warto podkreślić, że tempo wzrostu nadal pozostaje na bardzo solidnym poziomie. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej – mówi Bujak. – Potencjalny wzrost dla polskiej gospodarki jest szacowany w przedziale 2,5–3 proc. Wynik z III kwartału jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę tak znaczny spadek inwestycji publicznych.

Według prognoz rządowych w całym roku PKB wzrośnie o 3,4 proc. Resort finansów podtrzymuje dotychczasowe założenia budżetowe. Nieco gorzej potencjał polskiej gospodarki oceniają zagraniczne instytucje. Komisja Europejska po ostatniej rewizji prognozuje wzrost na poziomie 3,1 proc., a nie jak wcześniej – 3,7 proc. Z kolei OECD i EBOiR oczekują 3 proc. wzrostu PKB.

– Kiedy trend spadkowy w inwestycjach publicznych się odwróci, w trakcie przyszłego roku możemy oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego ponownie powyżej 3 proc. O tym, że tendencje w polskiej gospodarce nadal są pozytywne, świadczy m.in. zachowanie rynku pracy w III kwartale – mówi Piotr Bujak.

Zgodnie z danymi resortu pracy w październiku bezrobocie spadło do 8,2 proc. To najniższy poziom dla tego miesiąca od 1991 roku. Rok temu stopa bezrobocia była o 1,4 pkt proc. wyższa. Liczba bezrobotnych na koniec ubiegłego miesiąca wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do września spadła o 1,1 proc. Spadki odnotowano w 14 województwach. GUS podał, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło we wrześniu o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a przeciętne wynagrodzenie było większe o 3,9 proc.

– Rynek pracy zaskakiwał pozytywnie, wzrost zatrudnienia był bardzo wysoki, wyższy od prognoz ekonomistów, a stopa bezrobocia spadła do najniższego od 25 lat poziomu. To pokazuje, że w kolejnych kwartałach możemy liczyć na utrzymanie, a nawet przyspieszenie wzrostu konsumpcji, co również będzie się przyczyniać do ponownego przyspieszenia wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc. w trakcie 2017 roku – prognozuje Piotr Bujak.

Taki scenariusz powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki sektora bankowego, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie wznowi obniżek stóp procentowych.

– Polski rynek akcji będzie się zachowywał głównie w rytm zmian na głównych rynkach akcji na świecie. Jednak przyspieszenie wzrostu gospodarczego oczekiwane w trakcie przyszłego roku powinno pomagać polskiej giełdzie zachowywać się w relatywnie pozytywny sposób. Mogą na tym zyskiwać przede wszystkim małe i średnie spółki – mówi główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

- newseria.pl, fot. Colleen Lane
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] PKO BP filarem polskiego budżetu. Bank zasilił kasę państwa kwotą ponad 2,5 mld zł z tytułu podatków

[VIDEO] PKO BP filarem polskiego budżetu. Bank zasilił kasę państwa kwotą ponad 2,5 mld zł z tytułu podatków

2017-04-26 11:42:46

2,5 mld zł – taką kwotę z tytułu podatków największy bank w Polsce odprowadził w ubiegłym roku do budżetu państwa. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem. PKO Bank Polski jest pod tym względem numerem jeden wśród instytucji finansowych i numerem dwa wśród wszystkich firm w Polsce. Działalność banku ma nie tylko przełożenie na państwową kasę, lecz także na całą gospodarkę i rozwój polskich przedsiębiorstw.


Prezydent w Meksyku: Otwarcie Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz uroczyste posiedzenie Senatu

Prezydent w Meksyku: Otwarcie Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz uroczyste posiedzenie Senatu

2017-04-26 07:13:57

Ostatni dzień wizyty w Meksyku Prezydent rozpoczął od uroczystego otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W planach jest także między innymi spotkanie z Prezydium oraz z Komisją Spraw Zagranicznych Senatu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, a także udział w uroczystej sesji Senatu.


Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel na targach przemysłowych w Hanowerze

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel na targach przemysłowych w Hanowerze

2017-04-24 07:53:23

Chcemy zaprezentować tu Polskę młodą, odważną. Polskę, która się zmienia, która ma ambicję, aby równać do najlepszych - powiedziała premier Beata Szydło. Premier Polski wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzyła w niedzielę międzynarodowe targi przemysłowe Hannover Messe 2017.


Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel otworzą targi w Hanowerze

Premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel otworzą targi w Hanowerze

2017-04-22 17:11:02

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedzielę otworzą międzynarodowe targi przemysłowe Hannover Messe, na których Polska jest w tym roku gościem honorowym. Szefowe rządów Polski i Niemiec będą też rozmawiać o tematach najważniejszych dla Unii Europejskiej, współpracy transatlantyckiej oraz polityce obronnej.


Premier Beata Szydło: Gospodarka Plus jest faktem

Premier Beata Szydło: Gospodarka Plus jest faktem

2017-04-21 18:37:12

Od ponad 1,5 roku rząd realizuje ambitny, kompleksowy projekt mający pobudzić polską gospodarkę. Wprowadzamy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i projekty społeczne, które stanowią koło zamachowe polskiej gospodarki – przekonywała premier Beata Szydło na piątkowej konferencji.


[VIDEO] Rekordowy ruch w transporcie drobnicowym. Niektóre firmy logistyczne notują blisko 100-proc. wzrost

[VIDEO] Rekordowy ruch w transporcie drobnicowym. Niektóre firmy logistyczne notują blisko 100-proc. wzrost

2017-04-21 11:08:26

W 2016 roku tylko w transporcie drobnicowym obsłużono ok. 1,5 mln palet i był to najlepszy wynik w historii – wynika z danych firmy FM Logistic. W stosunku do poprzedniego roku łączny wolumen zwiększył się aż o 93 proc.


PIT 2017, czyli jak się rozliczyć i zaoszczędzić?

PIT 2017, czyli jak się rozliczyć i zaoszczędzić?

2017-04-19 10:34:55

2 maja mija termin złożenia deklaracji podatkowej dla osób uzyskujących dochody z tytułu umowy o pracę, dzieło, zlecenie, jak również świadczeń socjalnych. Podczas wypełniania PIT-a warto pamiętać o uwzględnieniu ulg, które pozwolą nam odzyskać część podatku.


Miliony na remonty lokali komunalnych

Miliony na remonty lokali komunalnych

2017-04-18 20:13:24

W tym roku miasto wyremontuje prawie 1000 lokali gminnych za prawie 20 mln zł. 12,6 mln zł to koszt remontu 502 lokali komunalnych, zaś 7,7 mln zł wyniesie renowacja 482 lokali socjalnych.


Szczecin: Nowa flota karetek zasiliła WSPR

Szczecin: Nowa flota karetek zasiliła WSPR

2017-04-18 07:41:38

Dziesięć nowoczesnych ambulansów trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To pierwszy tegoroczny zakup i kontynuacja działań prowadzonych od lat. Każdy pojazd warty jest ponad pół mln zł. Oficjalne przekazanie karetek do eksploatacji nastąpiło w środę, 5 kwietnia 2017 roku w Szczecinie. W uroczystości udział wzięła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


15 milionów złotych z ekodotacji dla warszawiaków

15 milionów złotych z ekodotacji dla warszawiaków

2017-04-14 21:16:49

Blisko 3100 gospodarstw domowych może skorzystać w 2017 roku z tzw. ekodotacji. Dofinansowania, udzielane przez m.st. Warszawę, są przeznaczone na usuwanie azbestu, wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej, modernizację kotłowni oraz likwidację szamb.