Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej

Minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej

– Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki zagranicznej rządu Premier Beaty Szydło.

 


Szef polskiej dyplomacji podsumował najważniejsze działania resortu na poszczególnych polach współpracy międzynarodowej i z poszczególnymi państwami.

Bezpieczeństwo jako priorytet

- Priorytetem przez ten rok było i nadal będzie bezpieczeństwo państwa, gdyż nie jest ono nigdy dane raz na zawsze – zaznaczył minister na początku konferencji. Głównymi partnerami Polski są w tym obszarze USA i Wielka Brytania. – Zmierzyliśmy do wyrównania statusu bezpieczeństwa w Sojuszu. Aż do chwili obecnej istniały dwa statusy bezpieczeństwa – lepszy dla Europy Zachodniej, gwarantowany nie tylko przez postanowienia traktatu, ale także przez stałą obecność wojsk – wyjaśnił szef MSZ. – Decyzje szczytu NATO w Warszawie zakładają, że na terenie Polski i innych krajów flanki wschodniej będą stacjonowały wojska NATO, a więc nasz status bezpieczeństwa będzie zrównany ze statusem Europy Zachodniej – podkreślił.


- Nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, prowadzimy wiarygodną i stabilną politykę w tej dziedzinie przez nasze wydatki zbrojeniowe – podkreślił minister, przypominając również dostarczanie wkładu do grup batalionowych i udział Polski w operacjach na Morzu Śródziemnym. Zaznaczył też, że Polska jest gotowa powrócić do operacji pokojowych ONZ.

Minister mówiąc o intensyfikacji stosunków z USA z zadowoleniem przypomniał fakt, że Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do idei tarczy antyrakietowej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że od objęcia resortu trzy razy spotkał się z Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym. Zaznaczył także, że polski rząd przeprowadził przez ostatni rok liczne konsultacje polityczno-wojskowe z Wielką Brytanią. – Stworzyliśmy nowe formuły współpracy, jak np. Kwadryga, czyli stałe konsultacje ministrów spraw zagranicznych i obrony – tłumaczył.


Współpraca regionalna

Zdaniem ministra najbliższy Polsce region stał się rozpoznawalną marką w NATO i Unii Europejskiej. – Rewitalizowaliśmy Grupę Wyszehradzką, sprawujemy tam teraz prezydencję. W ramach grupy prowadzimy konsultacje przed każdym ważnym spotkaniem europejskim czy natowskim. Spotykamy się w różnych formułach z Ukrainą, innymi państwami europejskimi, z państwami bałtyckimi, czy państwami Bałkanów Zachodnich – wyliczał. – Ta współpraca ma prowadzić do stworzenia w ramach UE i NATO silnego lobby państw Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby mieć możliwość wpływania na decyzje tych instytucji. Chcemy, aby ta część Europy nie była tylko peryferiami, ani pasem tranzytowym, ale by była równomiernie rozwiniętym regionem, równoważnym z czasem Europie Zachodniej – wyjaśnił minister.

Współpraca z Europą Zachodnią

Minister zaznaczył, że bardzo ważnym partnerem Polski w ramach UE są Niemcy. – W tym roku obchodziliśmy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbyły się liczne wizyty od najwyższego szczebla aż po ministrów sektorowych – mówił. – Nie zliczę ile razy spotkałem się z moim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmaierem. Praktycznie co miesiąc. Brak już nam miejsca w kalendarzu, żeby się nawzajem spotykać – powiedział.

– Ważnym elementem współpracy jest Polonia mieszkająca w Niemczech. Wczoraj na spotkaniu z Polakami i moim zastępcą minister Steinmeier powiedział, że Niemcy podejmą próbę podniesienia poziomu kształcenia języka polskiego w Niemczech. Od lat o to zabiegaliśmy – dodał. Minister wskazał również, że oba kraje będą realizować projekt budowy wspólnej szkoły polsko-niemieckiej w Libanie. Przypomniał także, że poziom wymiany gospodarczej miedzy Niemcami a Polską to prawie 100 mld euro.

Aspekt gospodarczy minister podkreślił także mówiąc o relacjach Polski z Francją. – Relacje polsko-francuskie są bardzo rozlegle, obliczane na wiele miliardów euro – mówił, wspominając o francuskich inwestycjach w Polsce. – Francja jest ważnym partnerem w ramach współpracy politycznej, gospodarczej i polityki bezpieczeństwa. Przypomnę, że pani premier pierwszą podróż zagraniczną odbyła właśnie do Paryża – dodał.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził również, że mimo zapowiedzi Brexitu Wielka Brytania nadal pozostaje dla Polski ważnym partnerem w Europie. – 28 listopada po raz pierwszy w historii odbędą się konsultacje międzyrządowe w Londynie – podkreślił.

Minister zaznaczył, że Polska jest aktywna na polu dyskusji europejskich poświęconych kwestii polityki energetycznej, polityki rolnej, Brexitu czy kryzysu uchodźczego. – Udzielaliśmy poparcia dla inicjatyw pokojowych, jesteśmy członkiem koalicji przeciw państwu islamskiemu, jesteśmy członkiem licznych funduszy europejskich, które wspierają Turcję oraz uchodźców w Jordanii czy Libanie. W ramach współpracy wyszehradzkiej opracowaliśmy koncepcję tzw. elastycznej solidarności zamiast przymusowej relokacji uchodźców. Zdobywa ona coraz większe poparcie w Europie – mówił.

Polityka wschodnia

- Prowadzimy rozważną politykę wschodnią. Musimy być rozważni i ostrożni, bo mamy do czynienia z partnerem, który chce diametralnie zmienić układ sił w Europie i architekturę bezpieczeństwa, nie chce współpracować z Unią Europejską ani NATO. Mimo, że obie te instytucje proponują uprzywilejowane relacje Moskwie, Rosja ten dialog odrzuca – podkreślił minister. – Mimo wszystko współpracujemy z Rosją. Cieszy nas ostatnia zapowiedź prezydenta Putina, który przyjmując polskiego ambasadora stwierdził, że jest w stanie zrobić wszystko, aby polepszyć stosunki rosyjsko-polskie. My jesteśmy mniej ambitni – mówił minister – Odpowiadaliśmy, że nie musi robić wszystkiego. Wystarczy, że zrobi kilka gestów, np. zwróci nam wrak Tupolewa, podejmie współpracę w ramach wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, czy zniesie embargo na polskie towary.

Szef MSZ podkreślił, że Polska w dalszym ciągu wspiera suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy, a także, że odtworzona została współpraca z Białorusią. – Jestem tu umiarkowanie optymistyczny, zawarte już zostały pewne porozumienia dotyczące oświaty, co będzie pozytywnie wpływało na status Polaków – dodał. Minister powiedział także, że Polska zabiega o rewitalizację Partnerstwa Wschodniego.

- Otwieramy się także na inne kontynenty – powiedział minister, mówiąc o krajach Dalekiego Wschodu – Bardzo obiecujące są relacje z Chinami. w tym roku mieliśmy kontakty na bardzo wysokim szczeblu, gościliśmy prezydenta Chin. Ważnym partnerem w Azji jest też dla nas Republika Korei i Japonia – dodał, wspominając m.in. otworzenie połączeń lotniczych z tymi krajami, czy liczne porozumienia handlowe.

Kontakty z Polonią

Zdaniem ministra ważnym elementem współpracy międzynarodowej są relacje z Polonią.  – Wiele milionów Polaków mieszka za granicą. W ostatnich latach ta liczba się zwiększyła, poprzez imigrację do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów – mówił.

– Zabiegamy o możliwość uczenia się języka polskiego przez Polonię i polskie dzieci. Odnieśliśmy tu sukcesy na Ukrainie, Łotwie, Litwie, w Niemczech i Wielkiej Brytanii – stwierdził. Jako kolejne sukcesy szef MSZ wymienił nowelizację ustawy o karcie Polaka i ewakuację grupy Polaków z Mariupola na Ukrainie. Zaznaczył także, że w rozmowach ze stroną brytyjską stałym elementem jest status Polonii po Brexicie.

Współpraca transatlatycka

- Liczymy na wiele we współpracy z USA. Liczymy, że nadal będą one, mówiąc eufemistycznie, mocarstwem europejskim – mówił minister – Liczymy, że zrealizują decyzje podjęte na szczycie natowskim. Mamy doniesienia, ze część żołnierzy i sprzętu już się pakuje, aby po nowym roku przyjechać na flankę wschodnią - wspomniał. Zapowiedział także, że polski rząd będzie „trzymał za słowo prezydenta Trumpa, który wspomniał o zniesieniu wiz dla Polaków”. Szef MSZ przypomniał wizytę w lipcu w Polsce prezydenta Baracka Obamy. – Wczoraj nowy prezydent-elekt zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy i odbył z nim długą rozmowę – dodał.

Aktywność ministra

- W trakcie roku odbyłem 65 wizyt zagranicznych, do końca roku będzie to 73 – podkreślił minister. Wspomniał on m.in. swój udział na szczycie państw UE i Ameryki Łacińskiej na Dominikanie, podczas którego spotkał się z 14 ministrami z państw regionu. Przypomniał swój udział w licznych konferencjach międzynarodowych, m.in. w Davos, konferencji bezpieczeństwa w Monachium , Brussels Forum, GlobSec w Bratysławie, oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Za kilka dni będę odwiedzał Dublin, gdzie również będę prezentował kwestie polskiej polityki zagranicznej – dodał.

Rozwój sieci placówek i działania resortu

– Polska utrzymuje stosunki ze 195 państwami. Swoje zadania realizujemy przez 98 ambasad, 36 konsulatów i 24 instytuty polskie. W naszej dyplomacji pracuje około 4000 osób – powiedział minister Waszczykowski. Zaznaczył, że przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji zamknięto prawie 30 placówek na świecie, a od roku sieć ta jest odbudowywana. W bieżącym roku polscy dyplomaci wrócili do Senegalu i Iraku. – Na przyszły rok zabezpieczone są środki na odtworzenie ambasad w Tanzanii i Panamie, być może uda nam się także otworzyć ambasadę w Manili na Filipinach – mówił.

Minister dodał, że planowane jest rozszerzenie sieci konsulatów w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. – Mamy też pomysł stworzenia call center, który obsługiwałby interesantów przez 24 godziny. Na razie byłby to program pilotażowy dla Wysp Brytyjskich – zdradził minister. Centrum takie umożliwiłoby szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dot. kwestii konsularnych.

Szef MSZ powiedział także, że stworzono Akademię Dyplomatyczną, która ma dokształcać pracujących w resorcie dyplomatów, a także przyjmować i kształcić nowych dyplomatów . – W tym roku chcemy przyjąć na aplikację dyplomatyczno-konsularną ponad 30 osób, a wiec dwa razy więcej niż to było w poprzednich latach – dodał.

 

MSZ


Komentarze

Podobne informacje

Konsulat RP w Szwecji kierowany przez Grzegorza Jagielskiego poprzez swoją niekompetencję naraził na 4-dniowy stres karmiącą matkę 1,5-miesięcznej Zuzi! Rodzina nie mogła odpłynąć promem do Polski!

Konsulat RP w Szwecji kierowany przez Grzegorza Jagielskiego poprzez swoją niekompetencję naraził na 4-dniowy stres karmiącą matkę 1,5-miesięcznej Zuzi! Rodzina nie mogła odpłynąć promem do Polski!

2017-02-22 10:48:56

- Pomagający nam polscy pracownicy przeprawy promowej w Szwecji tłumaczyli pracownikom Konsulatu, że nasze dziecko jest Polką a nie Norweżką. Jednak pracownicy Konsulatu kazali nam wracać do Oslo po paszport dla Zuzi. Straciliśmy mnóstwo nerwów, bo podali nam nieprawdę - opowiadają rozgoryczeni rodzice.


Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

Premier Beata Szydło: Rząd przyjął ustawę o sieci szpitali

2017-02-21 20:46:50

Wprowadzamy zmiany myśląc przede wszystkim o pacjencie – podkreślała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu rządu. Zaproponowane rozwiązania mają zapewnić lepszą organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwić dostęp do leczenia specjalistycznego.  


W kwietniu spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego w Kijowie

W kwietniu spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego w Kijowie

2017-02-16 17:34:57

Na początku kwietnia w Kijowie spotka się prezydencki polsko-ukraiński komitet konsultacyjny. Ostatnie spotkanie komitetu odbyło się w ubiegłym roku, w marcu w Warszawie.


Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

2017-02-14 19:22:09

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawia cele do realizacji w perspektywie do roku 2020 i 2030. Wskazuje sposób ich osiągania oraz określa najważniejsze projekty.


Po wypadku z udziałem Premier Beaty Szydło: Kierowca BOR posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w prowadzeniu opancerzonych pojazdów głównych

Po wypadku z udziałem Premier Beaty Szydło: Kierowca BOR posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w prowadzeniu opancerzonych pojazdów głównych

2017-02-13 17:30:58

W związku z dzisiejszymi doniesieniami prasowymi, informujemy, że kierowca, który w piątek jechał z Panią Premier, ma wszelkie uprawnienia i szkolenia oraz niezbędne doświadczenia, aby prowadzić samochód opancerzony. Był m.in. kierowcą limuzyny opancerzonej Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Rzecznik rządu o wypadku z udziałem premier Beaty Szydło

Rzecznik rządu o wypadku z udziałem premier Beaty Szydło

2017-02-13 07:46:30

Nic poważnego premier Beacie Szydło się nie stało. Wszystko jest pod całkowitą kontrolą – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek doszło do wypadku z udziałem rządowej kolumny w Oświęcimiu.


Beata Szydło: Unia Europejska musi skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania

Beata Szydło: Unia Europejska musi skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania

2017-02-10 17:14:20

Premier Beata Szydło rozmawiała w czwartek z premierem Irlandii Endą Kennym. Polska i Irlandia uznają, że głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE.


[VIDEO]: Premier Beata Szydło o przyszłości Unii Europejskiej w Hadze

[VIDEO]: Premier Beata Szydło o przyszłości Unii Europejskiej w Hadze

2017-02-09 12:23:17

"Celem Polski i Holandii jest obrona rynku wewnętrznego" – podkreślała premier Beata Szydło podczas wizyty w Holandii. Wśród tematów poruszanych w środę przez szefów rządów Polski i Holandii znalazły się przyszłość Unii Europejskiej, kwestie Brexitu oraz relacje dwustronne.


Spotkanie premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec

Spotkanie premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec

2017-02-07 07:54:24

Współpraca dwustronna, polityka bezpieczeństwa, klimatyczna oraz przyszłość Unii Europejskiej – to wiodące tematy wtorkowego spotkania premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel.


Premier Beata Szydło o rozwoju polskiego rolnictwa i ochronie środowiska

Premier Beata Szydło o rozwoju polskiego rolnictwa i ochronie środowiska

2017-02-07 07:53:24

Podczas ostatniego dnia przeglądu resortów premier Beata Szydło rozmawiała z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz ministrem środowiska Janem Szyszko o planach ich instytucji na 2017 rok. Poruszono również temat ich dokonań w ubiegłym roku.