Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej

Minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej

– Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki zagranicznej rządu Premier Beaty Szydło.

 


Szef polskiej dyplomacji podsumował najważniejsze działania resortu na poszczególnych polach współpracy międzynarodowej i z poszczególnymi państwami.

Bezpieczeństwo jako priorytet

- Priorytetem przez ten rok było i nadal będzie bezpieczeństwo państwa, gdyż nie jest ono nigdy dane raz na zawsze – zaznaczył minister na początku konferencji. Głównymi partnerami Polski są w tym obszarze USA i Wielka Brytania. – Zmierzyliśmy do wyrównania statusu bezpieczeństwa w Sojuszu. Aż do chwili obecnej istniały dwa statusy bezpieczeństwa – lepszy dla Europy Zachodniej, gwarantowany nie tylko przez postanowienia traktatu, ale także przez stałą obecność wojsk – wyjaśnił szef MSZ. – Decyzje szczytu NATO w Warszawie zakładają, że na terenie Polski i innych krajów flanki wschodniej będą stacjonowały wojska NATO, a więc nasz status bezpieczeństwa będzie zrównany ze statusem Europy Zachodniej – podkreślił.


- Nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, prowadzimy wiarygodną i stabilną politykę w tej dziedzinie przez nasze wydatki zbrojeniowe – podkreślił minister, przypominając również dostarczanie wkładu do grup batalionowych i udział Polski w operacjach na Morzu Śródziemnym. Zaznaczył też, że Polska jest gotowa powrócić do operacji pokojowych ONZ.

Minister mówiąc o intensyfikacji stosunków z USA z zadowoleniem przypomniał fakt, że Stany Zjednoczone zdecydowały się powrócić do idei tarczy antyrakietowej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że od objęcia resortu trzy razy spotkał się z Sekretarzem Stanu USA Johnem Kerrym. Zaznaczył także, że polski rząd przeprowadził przez ostatni rok liczne konsultacje polityczno-wojskowe z Wielką Brytanią. – Stworzyliśmy nowe formuły współpracy, jak np. Kwadryga, czyli stałe konsultacje ministrów spraw zagranicznych i obrony – tłumaczył.


Współpraca regionalna

Zdaniem ministra najbliższy Polsce region stał się rozpoznawalną marką w NATO i Unii Europejskiej. – Rewitalizowaliśmy Grupę Wyszehradzką, sprawujemy tam teraz prezydencję. W ramach grupy prowadzimy konsultacje przed każdym ważnym spotkaniem europejskim czy natowskim. Spotykamy się w różnych formułach z Ukrainą, innymi państwami europejskimi, z państwami bałtyckimi, czy państwami Bałkanów Zachodnich – wyliczał. – Ta współpraca ma prowadzić do stworzenia w ramach UE i NATO silnego lobby państw Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby mieć możliwość wpływania na decyzje tych instytucji. Chcemy, aby ta część Europy nie była tylko peryferiami, ani pasem tranzytowym, ale by była równomiernie rozwiniętym regionem, równoważnym z czasem Europie Zachodniej – wyjaśnił minister.

Współpraca z Europą Zachodnią

Minister zaznaczył, że bardzo ważnym partnerem Polski w ramach UE są Niemcy. – W tym roku obchodziliśmy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbyły się liczne wizyty od najwyższego szczebla aż po ministrów sektorowych – mówił. – Nie zliczę ile razy spotkałem się z moim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmaierem. Praktycznie co miesiąc. Brak już nam miejsca w kalendarzu, żeby się nawzajem spotykać – powiedział.

– Ważnym elementem współpracy jest Polonia mieszkająca w Niemczech. Wczoraj na spotkaniu z Polakami i moim zastępcą minister Steinmeier powiedział, że Niemcy podejmą próbę podniesienia poziomu kształcenia języka polskiego w Niemczech. Od lat o to zabiegaliśmy – dodał. Minister wskazał również, że oba kraje będą realizować projekt budowy wspólnej szkoły polsko-niemieckiej w Libanie. Przypomniał także, że poziom wymiany gospodarczej miedzy Niemcami a Polską to prawie 100 mld euro.

Aspekt gospodarczy minister podkreślił także mówiąc o relacjach Polski z Francją. – Relacje polsko-francuskie są bardzo rozlegle, obliczane na wiele miliardów euro – mówił, wspominając o francuskich inwestycjach w Polsce. – Francja jest ważnym partnerem w ramach współpracy politycznej, gospodarczej i polityki bezpieczeństwa. Przypomnę, że pani premier pierwszą podróż zagraniczną odbyła właśnie do Paryża – dodał.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził również, że mimo zapowiedzi Brexitu Wielka Brytania nadal pozostaje dla Polski ważnym partnerem w Europie. – 28 listopada po raz pierwszy w historii odbędą się konsultacje międzyrządowe w Londynie – podkreślił.

Minister zaznaczył, że Polska jest aktywna na polu dyskusji europejskich poświęconych kwestii polityki energetycznej, polityki rolnej, Brexitu czy kryzysu uchodźczego. – Udzielaliśmy poparcia dla inicjatyw pokojowych, jesteśmy członkiem koalicji przeciw państwu islamskiemu, jesteśmy członkiem licznych funduszy europejskich, które wspierają Turcję oraz uchodźców w Jordanii czy Libanie. W ramach współpracy wyszehradzkiej opracowaliśmy koncepcję tzw. elastycznej solidarności zamiast przymusowej relokacji uchodźców. Zdobywa ona coraz większe poparcie w Europie – mówił.

Polityka wschodnia

- Prowadzimy rozważną politykę wschodnią. Musimy być rozważni i ostrożni, bo mamy do czynienia z partnerem, który chce diametralnie zmienić układ sił w Europie i architekturę bezpieczeństwa, nie chce współpracować z Unią Europejską ani NATO. Mimo, że obie te instytucje proponują uprzywilejowane relacje Moskwie, Rosja ten dialog odrzuca – podkreślił minister. – Mimo wszystko współpracujemy z Rosją. Cieszy nas ostatnia zapowiedź prezydenta Putina, który przyjmując polskiego ambasadora stwierdził, że jest w stanie zrobić wszystko, aby polepszyć stosunki rosyjsko-polskie. My jesteśmy mniej ambitni – mówił minister – Odpowiadaliśmy, że nie musi robić wszystkiego. Wystarczy, że zrobi kilka gestów, np. zwróci nam wrak Tupolewa, podejmie współpracę w ramach wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, czy zniesie embargo na polskie towary.

Szef MSZ podkreślił, że Polska w dalszym ciągu wspiera suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy, a także, że odtworzona została współpraca z Białorusią. – Jestem tu umiarkowanie optymistyczny, zawarte już zostały pewne porozumienia dotyczące oświaty, co będzie pozytywnie wpływało na status Polaków – dodał. Minister powiedział także, że Polska zabiega o rewitalizację Partnerstwa Wschodniego.

- Otwieramy się także na inne kontynenty – powiedział minister, mówiąc o krajach Dalekiego Wschodu – Bardzo obiecujące są relacje z Chinami. w tym roku mieliśmy kontakty na bardzo wysokim szczeblu, gościliśmy prezydenta Chin. Ważnym partnerem w Azji jest też dla nas Republika Korei i Japonia – dodał, wspominając m.in. otworzenie połączeń lotniczych z tymi krajami, czy liczne porozumienia handlowe.

Kontakty z Polonią

Zdaniem ministra ważnym elementem współpracy międzynarodowej są relacje z Polonią.  – Wiele milionów Polaków mieszka za granicą. W ostatnich latach ta liczba się zwiększyła, poprzez imigrację do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów – mówił.

– Zabiegamy o możliwość uczenia się języka polskiego przez Polonię i polskie dzieci. Odnieśliśmy tu sukcesy na Ukrainie, Łotwie, Litwie, w Niemczech i Wielkiej Brytanii – stwierdził. Jako kolejne sukcesy szef MSZ wymienił nowelizację ustawy o karcie Polaka i ewakuację grupy Polaków z Mariupola na Ukrainie. Zaznaczył także, że w rozmowach ze stroną brytyjską stałym elementem jest status Polonii po Brexicie.

Współpraca transatlatycka

- Liczymy na wiele we współpracy z USA. Liczymy, że nadal będą one, mówiąc eufemistycznie, mocarstwem europejskim – mówił minister – Liczymy, że zrealizują decyzje podjęte na szczycie natowskim. Mamy doniesienia, ze część żołnierzy i sprzętu już się pakuje, aby po nowym roku przyjechać na flankę wschodnią - wspomniał. Zapowiedział także, że polski rząd będzie „trzymał za słowo prezydenta Trumpa, który wspomniał o zniesieniu wiz dla Polaków”. Szef MSZ przypomniał wizytę w lipcu w Polsce prezydenta Baracka Obamy. – Wczoraj nowy prezydent-elekt zadzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy i odbył z nim długą rozmowę – dodał.

Aktywność ministra

- W trakcie roku odbyłem 65 wizyt zagranicznych, do końca roku będzie to 73 – podkreślił minister. Wspomniał on m.in. swój udział na szczycie państw UE i Ameryki Łacińskiej na Dominikanie, podczas którego spotkał się z 14 ministrami z państw regionu. Przypomniał swój udział w licznych konferencjach międzynarodowych, m.in. w Davos, konferencji bezpieczeństwa w Monachium , Brussels Forum, GlobSec w Bratysławie, oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy. – Za kilka dni będę odwiedzał Dublin, gdzie również będę prezentował kwestie polskiej polityki zagranicznej – dodał.

Rozwój sieci placówek i działania resortu

– Polska utrzymuje stosunki ze 195 państwami. Swoje zadania realizujemy przez 98 ambasad, 36 konsulatów i 24 instytuty polskie. W naszej dyplomacji pracuje około 4000 osób – powiedział minister Waszczykowski. Zaznaczył, że przez 8 lat rządów poprzedniej koalicji zamknięto prawie 30 placówek na świecie, a od roku sieć ta jest odbudowywana. W bieżącym roku polscy dyplomaci wrócili do Senegalu i Iraku. – Na przyszły rok zabezpieczone są środki na odtworzenie ambasad w Tanzanii i Panamie, być może uda nam się także otworzyć ambasadę w Manili na Filipinach – mówił.

Minister dodał, że planowane jest rozszerzenie sieci konsulatów w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. – Mamy też pomysł stworzenia call center, który obsługiwałby interesantów przez 24 godziny. Na razie byłby to program pilotażowy dla Wysp Brytyjskich – zdradził minister. Centrum takie umożliwiłoby szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dot. kwestii konsularnych.

Szef MSZ powiedział także, że stworzono Akademię Dyplomatyczną, która ma dokształcać pracujących w resorcie dyplomatów, a także przyjmować i kształcić nowych dyplomatów . – W tym roku chcemy przyjąć na aplikację dyplomatyczno-konsularną ponad 30 osób, a wiec dwa razy więcej niż to było w poprzednich latach – dodał.

 

MSZ


Komentarze

Podobne informacje

Apel prezydentów największych polskich miast

Apel prezydentów największych polskich miast

2017-03-27 08:52:00

Prezydenci największych polskich miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, apelują do władz Rzeczypospolitej o zaprzestanie wybiórczego i chaotycznego wprowadzania zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym.


Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej

2017-03-23 21:23:37

Ponad dwie i pół godziny trwało robocze spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premier Beatą Szydło dotyczące polityki europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także minister Konrad Szymański i prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Rząd przyjął stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

Rząd przyjął stanowisko ws. zakazu handlu w niedziele

2017-03-22 12:22:48

Rząd przyjął stanowisko ws. obywatelskiego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. Jest za, ale rekomenduje dalsze prace nad dokumentem.


Łódź: W obronie praw zwierząt

Łódź: W obronie praw zwierząt

2017-03-20 08:38:16

Radne Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Monika Malinowska-Olszowy oraz wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela domagają się większej ochrony zwierząt i surowszych kar dla osób znęcających się nad zwierzętami.


Inauguracja 2. edycji rządowego programu „KLUB” z udziałem premier Beaty Szydło

Inauguracja 2. edycji rządowego programu „KLUB” z udziałem premier Beaty Szydło

2017-03-17 19:01:50

Chcemy, by sportowe pasje i zapał młodych ludzi się spełniały, dlatego realizujemy program KLUB. Wiele osób, które zaczyna trenować w klubach w małych miejscowościach, później wraca z wielkich imprez z medalami – premier Beata Szydło zainaugurowała 2. edycję programu KLUB. To pierwsza w historii rządowa inicjatywa wspierająca sport dzieci i młodzieży w małych ośrodkach w całej Polsce.


Premier Beata Szydło do repatriantów w Pułtusku: Wasz powrót do Polski był naszym zobowiązaniem moralnym

Premier Beata Szydło do repatriantów w Pułtusku: Wasz powrót do Polski był naszym zobowiązaniem moralnym

2017-03-16 15:36:42

"Przez wiele lat nasi poprzednicy nie zrobili nic, byście mogli wrócić do domu. Okazuje się, że wystarczy dobra wola, determinacja, konsekwencje i wielkie serce. Ustawa repatriacyjna to wasz bilet do Polski" – premier Beata Szydło zwróciła się do repatriantów, z którymi spotkała się w środę w Domu Polonii w Pułtusku.


Premier Beata Szydło: szybszy rozwój gospodarczy wśród głównych planów rządu

Premier Beata Szydło: szybszy rozwój gospodarczy wśród głównych planów rządu

2017-03-14 19:15:50

Plan gospodarczy rządu na ten rok składa się z trzech podstawowych celów: szybszy rozwój gospodarczy, stabilizacja finansów publicznych i poprawa sytuacji ekonomicznej Polaków - przekonywała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu


Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru w Brukselii na Przewodniczącego Rady Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi ponownego wyboru w Brukselii na Przewodniczącego Rady Europejskiej

2017-03-11 08:15:06

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wystosował list gratulacyjny do Donalda Tuska. Z jego wyborem na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej głosowało 27 krajów Unii Europejskiej.


Polki zasługują na dużo więcej - Małgorzata Kidawa-Błońska

Polki zasługują na dużo więcej - Małgorzata Kidawa-Błońska

2017-03-10 20:03:30

Dziś lepiej wiemy, czego zabrakło w polityce prorodzinnej wdrażanej przez Platformę Obywatelską przez osiem lat jej rządów. Wyciągamy z tego wnioski, pisząc nowy program.


Beata Szydło: Deklaracja rzymska musi być zaakceptowana przez wszystkie państwa UE

Beata Szydło: Deklaracja rzymska musi być zaakceptowana przez wszystkie państwa UE

2017-03-10 20:01:10

Zbliżający się szczyt w Rzymie oraz projekt deklaracji o przyszłości Unii Europejskiej – to kolejne tematy omawiane w Brukseli przez przywódców państw członkowskich. Premier Szydło podkreśliła, że dokument powinien być poprzedzony głęboką refleksją nad funkcjonowaniem Unii i wynikiem porozumienia wszystkich krajów członkowskich.