Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Boom na skoki w tunelach aerodynamicznych. Obiekty tego typu nie nadążają z obsługą chętnych

Boom na skoki w tunelach aerodynamicznych. Obiekty tego typu nie nadążają z obsługą chętnych

Latanie w tunelach aerodynamicznych, traktowane jako alternatywa dla skoków spadochronowych, zyskuje coraz większą popularność. Przy podmuchu powietrza 300 km/h można się poczuć jak w pierwszej fazie skoku z samolotu. Działające już w Polsce tunele nie nadążają z obsługą chętnych. W październiku ruszy budowa kolejnego tunelu – tym razem w Gdańsku.

– Indoor skydiving pierwotnie w zamierzeniu miała służyć poprawianiu techniki skoczków. Teraz to zabawa dla każdego, ale i autonomiczna dyscyplina sportowa, która bardzo dynamicznie się rozwija – mówi agencji Newseria Biznes Marcin Strzelczyk, prezes Amber Fly, nowego operatora tunelu aerodynamicznego.

Tunel aerodynamiczny to alternatywa dla skoków ze spadochronem. Nadmuch powietrza o prędkości 300 km/h pozwala poczuć się jak przy swobodnym spadaniu także tym, którzy nie odważą się na skok ze spadochronem. Jeszcze niedawno z takiej oferty korzystało wojsko, teraz to szansa dla każdego, nie tylko dla tych, którzy przygotowują się do skoku ze spadochronem.

Cena, choć nie należy do najniższych, w porównaniu do skoków z samolotu, jest bardzo konkurencyjna.

– Kupując w hurcie godziny w tunelu stawka za pojedynczą godzinę to ok. 50 zł. Dla jednorazowych klientów, którzy chcą spróbować czegoś nowego, stawki są wyższe. Pakiet 3-minutowy kosztuje 250 zł, skok w tandemie to 750 zł za 45 sekund swobodnego spadania – wymienia Strzelczyk.

Indoor skydiving ma być dyscypliną pokazową podczas The World Games 2017. Dlatego Amber Fly w dużej mierze stawia na latanie sportowe.

– Zamierzamy mocno postawić na sport, nie tylko na zabawę. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy mamy deklaracje od profesjonalnych teamów, które chciałyby u nas latać. Potencjał tego rynku jest wzrostowy i zapewne jeszcze długo będzie – mówi prezes Amber Fly.

Firma wybuduje nowy tunel przy stadionie Energa Gdańsk. Budowa ma się rozpocząć za dwa miesiące. Fundusze na budowę pochodzą od V Capital i Barton Capital, które wyłożyły 2,5 mln euro. Urządzenia zostały zamówione w czeskiej firmie Strojírna Litvínov.

– Wybraliśmy dostawcę technologii, mamy działkę, na której będziemy budować. Cykl inwestycyjny trwa ok. 12 miesięcy. Mamy nadzieję, że pod koniec wakacji w przyszłym roku, choć licząc realnie – do końca przyszłego roku tunel powstanie – zapowiada prezes Amber Fly.

W Polsce ten sport dopiero zdobywa amatorów. Tunele w Polsce działają pod Warszawą, Wrocławiem i w Lesznie. Nowy obiekt ma się na ich tle wyróżniać skuteczniejszym wyciszeniem i stałymi warunkami latania w 6-metrowej komorze lotów. Obecnie działające tunele nie nadążają z obsługą chętnych, średni czas oczekiwania wynosi nawet pół roku.

– Rozkwit dyscypliny nastąpił ok. 10 lat temu. Obecnie na świecie jest około 170 obiektów podobnych do naszego – zaznacza Strzelczyk. – Jeszcze niedawno mówiło się, że taki tunel ma rację bytu w aglomeracji przekraczającej 1 mln mieszkańców. Teraz powstają w miastach do 300 tys. ludzi. Ewenementem na skalę światową jest Sion – przy 30 tys. mieszkańców jest w pełni operacyjny tunel, w którym co roku wylatanych jest ok. 3 tys. godzin. Coraz więcej miast w Europie ma dwa lub więcej tuneli, np. trzy są w Madrycie.

Prezes Amber Fly wskazuje, że inwestycja ma się zwrócić w ciągu 4–5 lat. Oprócz tunelu aerodynamicznego w Gdańsku powstanie też basen ze sztuczną falą, gdzie będą mogli trenować surferzy. W Europie powstał dotychczas tylko jeden tego typu obiekt.

Firma ma ambitne plany – planuje otworzyć podobne obiekty w Polsce (trzy) i za granicą (dwa).

– Myślę, że pierwszy, który powstanie, poza tym w Gdańsku, będzie tunel w Warszawie, aczkolwiek są również jeszcze dwie lokalizacje, gdzie rozmowy są podobnie zaawansowane. Nie chcę teraz wymieniać miejsca, bo nie jesteśmy jeszcze nawet na etapie listów intencyjnych, natomiast inwestorzy są zainteresowani rozwojem biznesu, podobnie jak my dostrzegają potencjał w rynku – podkreśla Marcin Strzelczyk.

- newseria.pl, fot. Erik Charlton
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Krzysztof Gojdź: Gdy jestem w związku, nie patrzę na kobietę jako lekarz. Nie chcę jej poprawiać

[VIDEO] Krzysztof Gojdź: Gdy jestem w związku, nie patrzę na kobietę jako lekarz. Nie chcę jej poprawiać

2017-06-22 15:57:17

Osobowość, oczy i uśmiech – na te aspekty Krzysztof Gojdź zwraca uwagę u swoich partnerek życiowych. Lekarz nie ukrywa, że kiedyś patrzył na wszystkie kobiety przez pryzmat swojego zawodu, dziś uważa, że każdy powinien wyglądać tak, jak sam tego chce. Jego zdaniem kobiety nadużywają zabiegów medycyny estetycznej i zbyt wcześnie zaczynają się odmładzać.


25. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

2017-06-13 08:20:58

Przez dwa letnie weekendy (24-2 lipca) Warszawa będzie gospodarzem 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy. Podczas jubileuszowej edycji wystąpią artyści z Włoch, Niemiec, Rosji i Polski, a na warszawskich skwerach i w parkach zostanie wystawionych 12 spektakli plenerowych.


[VIDEO] Wielka Gala Gwiazd Plejady pełna znakomitych osobistości. Krzysztof Rutkowski z narzeczoną Mają Plich przyjechał Lamborghini

[VIDEO] Wielka Gala Gwiazd Plejady pełna znakomitych osobistości. Krzysztof Rutkowski z narzeczoną Mają Plich przyjechał Lamborghini

2017-06-02 22:52:42

Za nami niesamowite wydarzenie - Wielka Gala Gwiazd Plejady . Ta odbyła się w Ufficio Primo. W wydarzeniu wzięli udział znani i lubiani z polskiego show-biznesu. W Gali wziął również udział Krzysztof Rutkowski wraz z narzeczoną Mają Plich.


The Color Run by Skittles pokoloruje Warszawę!

The Color Run by Skittles pokoloruje Warszawę!

2017-05-23 07:17:43

„Najszczęśliwsze 5 kilometrów na świecie” wraca do Warszawy. 25 czerwca stolicę opanuje rzesza pokrytych kolorowymi barwnikami biegaczy, tłumy młodych ludzi i rozbiegane rodziny – to wszystko w ramach The Color Run by Skittles. Stolica będzie trzecim punktem na tegorocznej trasie wydarzenia.


Na początku czerwca Margaret wydaje swoją kolejną płytę. Singiel „What you do” będzie również promowany za granicą

Na początku czerwca Margaret wydaje swoją kolejną płytę. Singiel „What you do” będzie również promowany za granicą

2017-05-20 17:43:56

Nowa płyta Margaret to jeden z najbardziej wyczekiwanych albumów na polskim rynku. „Monkey Business” ukaże się 2 czerwca, a dzień wcześniej dostępna będzie specjalna edycja krążka z utworami w języku polskim. 


Łódź: Juwenalia 2017 – na początek parada

Łódź: Juwenalia 2017 – na początek parada

2017-05-16 07:52:51

Barwny korowód młodzieży akademickiej Łodzi, inaugurujący tegoroczne juwenalia, przeszedł ulicą Piotrkowską. Bawiącym się studentom towarzyszyli rektorzy.


[VIDEO] Karolina Gorczyca: chciałabym drastycznie zmienić wygląd na potrzeby roliVIDEO]

[VIDEO] Karolina Gorczyca: chciałabym drastycznie zmienić wygląd na potrzeby roliVIDEO]

2017-05-15 12:49:32

Aktorka lubi zmieniać wygląd na potrzeby roli. Do tej pory producenci prosili ją jednak najwyżej o nieznaczną zmianę wagi lub delikatne skrócenie włosów. Gwiazda marzy natomiast o bardziej spektakularnej metamorfozie.


[VIDEO] Cleo: My Słowianie w greckiej telewizji bardzo poprawiło mi humor. Świetnie to wyszło

[VIDEO] Cleo: My Słowianie w greckiej telewizji bardzo poprawiło mi humor. Świetnie to wyszło

2017-05-14 20:08:54

Wokalistka jest zachwycona wykonaniem kawałka „My Słowianie” przez greckiego artystę. Chwali wokalne zdolności greckiego artysty, docenia też stopień opanowania języka polskiego. Gwiazda czuje się doceniona jako artystka i liczy, że dzięki temu w przyszłości zagra swój pierwszy koncert w Grecji.


Juwenalia 2017. Studenci przejdą Piotrkowską.

Juwenalia 2017. Studenci przejdą Piotrkowską.

2017-05-09 07:49:35

Znowu nadchodzi ten czas w roku, kiedy władzę nad Łodzią przejmują studenci! Ich panowanie zaczyna się już 11 maja i to w wielkim stylu – jak co roku bowiem bywalcy wszystkich łódzkich uczelni zbiorą się razem i ramię w ramię przemaszerują ulicą Piotrkowską, by po raz kolejny udowodnić, że jeśli chodzi o dobrą zabawę to nie mają sobie równych!


Łódź: Nowe centrum rekreacyjne

Łódź: Nowe centrum rekreacyjne

2017-05-01 12:27:12

Największy w Łodzi plac do street workoutu i supernowoczesny plac zabaw - to pierwszy etap powstającego nowego centrum rekreacyjnego w parku na Zdrowiu, z którego łodzianie będą mogli korzystać już podczas majówki.