Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

2/3 Polaków korzysta z przedmiotów przyjaznych środowisku. Tylko co piąty używa jednak kubków do kawy wielokrotnego użytku

2/3 Polaków korzysta z przedmiotów przyjaznych środowisku. Tylko co piąty używa jednak kubków do kawy wielokrotnego użytku

Z badań przeprowadzonych przez firmę Starbucks wynika, że blisko dwie trzecie respondentów przykłada dużą wagę do korzystania z przedmiotów przyjaznych środowisku. Polacy używają przede wszystkim ekologicznych toreb na zakupy i butelek. Tylko co piąty Polak używa jednak kubków do kawy wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Starbucks wynika, że 63 proc. respondentów przykłada dużą wagę do korzystania z przedmiotów przyjaznych środowisku. Badania pokazały, że większą wrażliwość na ochronę środowiska mają kobiety. Aż 67 proc. badanych pań zadeklarowało, że troska o naturę jest dla nich ważną kwestią. Wśród mężczyzn podobną deklarację złożyło 59 proc. respondentów. Jednym ze sposobów na ochronę środowiska jest korzystanie z przedmiotów wielokrotnego użytku. Polacy najczęściej korzystają z takich przedmiotów, jak torby na zakupy i butelki. Niestety, tylko co piąty Polak używa kubków do kawy wielokrotnego użycia.

– Kubki wielokrotnego użytku stają się coraz bardziej popularne. Najczęściej jednak korzystają z nich ludzie młodzi w wieku pomiędzy 15 a 23 lata. Najczęściej są to mieszkańcy dużych miast, osoby, które często piją kawę poza domem – mówi Eleonora Wołczecka-Metyk, przedstawiciel marki Starbucks, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Zdaniem wielu socjologów papierowy kubek na kawę z logo kawiarni stał się symbolem nowoczesnego życia. Z badań Makro Cash & Carry wynika, że aż 70 proc. Polaków pije kawę poza domem, w modzie jest nie tylko spożywanie tego napoju na miejscu w kawiarni, lecz przede wszystkim w drodze do pracy lub na uczelnię. W ten sposób na całym świecie rocznie wyrzucanych jest kilkaset miliardów papierowych kubków. Tymczasem oszczędzając jeden kubek dziennie przez 40 lat, można zachować: 6 drzew, 672 kilogramy drewna, 86 kilogramów śmieci oraz 18 dni energii dla zasilenia domu.

– Kubek wielokrotnego użytku wykonany jest z bardzo lekkiego, odpornego materiału. Możemy go użyć do 30 razy. Można go myć pod bieżącą wodą. Przez propagowanie takich kubków zmniejszamy zużycie papieru – mówi Eleonora Wołczecka-Metyk.

Aby zachęcić klientów do ekologicznego stylu życia, kawiarnie wprowadzają zniżki dla osób, które przychodzą z kubkiem wielokrotnego użytku. Polskie kawiarnie coraz częściej rezygnują z plastikowych kubków na kawę, większość z nich sprzedaje napoje wyłącznie z kubków papierowych. Wiele lokali wprowadza do użytku kubki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się sześć tygodni, z kukurydzy lub kartonu z lasów odnawialnych.

- newseria.pl, fot. Steve Webel
(PR)


Komentarze

Podobne informacje

Chlebki pita z gyrosem

Chlebki pita z gyrosem

2017-02-16 15:06:56

Pita to okrągłe, cienkie placki pszenne. Możecie je wypełnić ulubionymi składnikami. My polecamy za zczarnaoliwka.blogspot.se poniższą wersję tego pysznego i szybkiego do przygotowania dania: 


Kruche faworki elementem ostatnich dni Karnawału!

Kruche faworki elementem ostatnich dni Karnawału!

2017-02-11 11:42:51

Jak co roku, w Karnawale, muszą pojawić się faworki. Kruche, złociste ciasteczka oprószone cukrem pudrem.  Lekkie, są wprost idealne na chwile relaksu przy kawie czy karnawałowej zabawie.


[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Drożdżowe bułeczki z kapustą i pieczarkami

Drożdżowe bułeczki z kapustą i pieczarkami

2017-02-08 09:54:52

Mróz nie odpuszcza. Prognozy na najbliższe dni mają tez mroźne tło. Dlatego oprócz ciepłego ubrania należy dobrze się odżywiać. Na mróz nie wychodzimy głodni, gdyż wtedy szybciej tracimy energię i zmagazynowane ciepło. Dzisiejsza propzycja kulinarna dopasowana jest do pogody!


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Wieniec drożdżowy ze szpinakiem i mięsem mielonym

Wieniec drożdżowy ze szpinakiem i mięsem mielonym

2017-02-02 11:00:15

Wieniec drożdżowy jest potrawą, którą można zrobić na kilka sposobów. Wszystko zależy od czasu, jakim dysponujemy na zrobienie dania. Postanowiłam zaproponować Wam dzisiaj, zrobienie wieńca w opcji pracochłonnej, z samodzielnym zrobieniem ciasta (  łatwiejsza wersja wykorzystuje ciasto francuskie, dostępne w każdym markecie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Ciasto zimowe z akcentem wiosny: Leśny Mech

Ciasto zimowe z akcentem wiosny: Leśny Mech

2017-01-27 10:56:51

Zielone i proste do wykonania ciasto z dodatkiem szpinaku :-). Wywodzi się z Turcji, jego turecka nazwa to Ispanaklı Kek. Ostatnio stało się bardzo popularne w Polsce. Trudno mu się oprzeć. Z Czarną Oliwką wykonacie je krok po kroku, aż dojdziecie do etapu degustacji. I czas się zatrzyma a kubki smakowe będą chciały więcej.


Chleb z garnka

Chleb z garnka

2017-01-26 11:20:06

Ostatnio bardzo popularny stał się przepis na domowy chleb pieczony w garnku. Z Czarną Oliwką upieczecie go w naczyniu żaroodpornym. Chleb drożdżowy zaparza się pod szczelnym przykryciem i wychodzi wilgotny, miękki w środku, trzymający świeżość spokojnie przez 3 kolejne dni. Jednocześnie zachowuje twardą i chrupiącą skórkę.